PENCEREDEN GÜLÜMSEYEN ONUNCU KÖY

Cumhuriyet, müdavimlerine bir sürpriz yaptı derken aslında sürpriz ikiydi. Birincisi Bekir Coşkun, ikincisi ise “Pencere’nin” “Onuncu Köy’e” dönüşmesi, yani İlhan Selçuk’tan sonra boş bırakılan köşeyi Cumhuriyet yönetimi Bekir Coşkun’u layık görmüş. Kendisi de farkında sırtına binen sorumluluğun. Lakin Cumhuriyet müdavimlerinin arasında bu olayı saygısızlık olarak addedenler de var, iyi olmuş yakışır diyenleri de.
 Pencere doluyor canlar…
Yeni ufuklara açılıyor…
Ve onuncu köydeki kalabalık sabırsızlıkla bekliyor…
O köşenin hakkını verecek bir kalem… O köşe için “oraya kimi koysalar olmayacaktı. En az olmayacağı koydular… Miras düşmüş halayık gibiyim” diyebilecek kadar da aynı zamanda büyük bir yüreğe sahip, canlar…
Aynı zamanda eşi hanımefendi de “…Cumhuriyet’in çok özel okuyucu kitlesi var, İlhan Selçuk fanatikleri de var ve Bekir orada dayak yiyebilir” diyebilecek kadar açık yürekli.
Dostlar, Bekir Bey’in yazacağı köşenin maneviyatı tartışılmaz, yeri doldurulmaz. Ancak bir gerçekte var ki İlhan Selçuk’ta yaşasaydı o köşenin boş kalmasını istemezdi. Hatta İlhan Bey hayattayken Berin Hanım takılırmış da “Senden sonra bu köşede Bekir Coşkun yazsın” diye. Belki de bilemeyiz dostlar,  pencere o sıralar onuncu köye açılmış… Belki de aralık bırakılmış…
            ***
Kim ne derse desin bu ülkede, bu zamanda muhalif yazar olmak zor zanaat. Çünkü devir faili meçhul cinayetler devri değil, itibar kaybettirerek, onuru zedeleyerek ya intihara sürüklemek ya da mahpus kapısı göstererek o insanları küçük harflerle konuşturma devri ve böylesi bir devirde, baktılar ki kahramanlarımız çok, kahraman yaratmamak adına insanları yaşarken yok etmek en temiz iş oldu.
Öyle bir devirde yaşıyoruz ki dostlar, kime dokunsanız ağır yaralı.
Serumla yaşıyoruz.
Suni soluklarla cümleler kurup iktidarı ağırlayanların, ağlarında çırpınıyoruz.
Herkeste bir, ya bizim başımıza da gelirse paranoyası…
Herkesi ileri demokrasinin getirdiği korku sararken, bırakalım da pencereden gülümseyerek gelsin onuncu köy… 


A.Dursun

Alıntı, kaynak: cumhuriyet.com.tr

Popüler Yayınlar

Yasal Uyarı

Yayınlanan yazılar ve şiirler özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazı ve şiirler aktif link verilerek kullanılabilir.