NELSON MANDELA
62 yılında hükümeti alaşağı etmek için komplo kurmak ve sabotaj etmekten dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.


1990’da salıverilmesi için uluslararası kampanya düzenlendi. Hapisten çıktıktan sonra Afrika Ulusal Konseyi (ANC) başkanı oldu.


1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü aldı.  1993 yılında anti-sömürgeci ve anti-apartheid görüşlerini benimseyip mücadeleci ruhuyla birleştirmesi uluslararası arenada beğeni topladı ve Nobel Barış Ödülünün yanı sıra 250’nin üzerinde ödüle layık görüldü.


1994 seçimlerinde devlet başkanı olarak yeni anayasa hazırladı. Toprak reformu, yoksullukla mücadele ve sağlığın iyileştirilmesi konularına yoğunlaştı. Özellikle yoksulluk, ırkçılık ve Aids ile mücadele etti.


Yaşadığı dönemde terörist ilan edilen ve 71 yaşına kadar da esaret altında yaşayan Mandela’yı  ABD 
2008 yılında terörist listesinden çıkardı. Bugün kendi halkının yanı sıra dünyada bir özgürlük savaşçısı olarak anılmaktadır.


Aynı zamanda hukuk adamı olan Mandela 2013 yılının yitip gidenleri arasına katıldı. Ardında 95 yıllık bir yaşam, bir tarih bırakarak Dünya İnsan Hakları Gününde ölümsüzlüğe uğurlandı.
Popüler Yayınlar

Yasal Uyarı

Yayınlanan yazılar ve şiirler özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazı ve şiirler aktif link verilerek kullanılabilir.